Gun Stock oil from Scherell Schaftol premium gold

  • Manufacturer: Ballistol
  • Immediately ready for shipping
    Delivery time 1 - 3 days inside Germany (further)
    • for deliveries abroad to the EU, Switzerland (CH) or Luxembourg (LU) within 3 - 5 days
    • for all other foreign deliveries within 7 - 14 days

Sliding-scale prices: from 7,37 EUR to 243,79 EUR
  • 50 ml with sponge
  • 3
  • 7,76 EUR
  • 12
  • 7,54 EUR
  • 24
  • 7,37 EUR
  • 500 ml
  • 3
  • 34,00 EUR
  • 6
  • 33,53 EUR
  • 12
  • 33,05 EUR
  • 18
  • 32,58 EUR
  • 24
  • 32,32 EUR
  • 5 liter
  • 3
  • 243,79 EUR
  • 10
  • 238,57 EUR


    • 50 ml with sponge
    • 7,98 EUR*
      (Groundprice: 159,60 EUR pro Liter)
      Gun Stock oil from Scherell Schaftol premium gold 50 ml with sponge
    • Product No.: 23818 / EAN: 4017777238181
    • 500 ml
    • 34,95 EUR*
      (Groundprice: 69,90 EUR pro Liter)
      Gun Stock oil from Scherell Schaftol premium gold 500 ml
    • Product No.: 23830 / EAN: 4017777238303
    • 5 liter
    • 249,00 EUR*
      (Groundprice: 49,80 EUR pro Liter)
      Gun Stock oil from Scherell Schaftol premium gold 5 liter
    • Product No.: 23840 / EAN: 4017777238402
*incl. 19% Tax excl. Shipping costs
Gun Stock oil from Scherell Schaftol premium gold

Gun stock oil Premium Gold

The traditional company Scherell registered the Schaftol brand for its high-quality gun stock oils back in the 1920s. High-quality colour pigments and the finest linseed oil form the basis for gun stock care. The gun stock oil protects all oil-finished stocks against moisture, rot and mould. As well as maintenance, Scherell's Schaftol is also ideal for refinishing old and brittle wooden stocks. The gun stock oil makes the wood moisture-resistant and protects the stock against wind and weather. The stock no longer becomes rough or blotchy. The grain of the wooden stock is enhanced.

Polish stock wood only with the best steel wool:
Fine and finest steel woolDid you know that valuable stock woods can be polished glossy or high glossy with very fine steel wool? The processing of stock wood with fine steel wool leads to first class results. If you are working in a humid environment, a stainless steel wool is possibly of interest to you.

Schaftol gun stock oil is available in the following sizes and colors:

  • 50 ml bottle with sponge
  • 75 ml bottle
  • 500 ml tin
  • 5 l canister

Colors:

Scherell gun stock oil – all colours can be mixed

The different colours of the gun stock oil can be mixed – but only with Scherell oils. This way you can achieve the right shade for every oil-finished stock. Five colours are available in total.

Schaftol offers the full colour range of gun stock oils

How do you apply Scherell's gun stock oil?

With a little know-how, your oil-finished stock will look even better. Under gun stock oil you will find instructions and useful tips on using gun stock oil economically.

Further InformationenFurther Information

Gun oilsHere you find all Gun oils at a glance

Barrel cleanerHere you find all chemical and manual barrel cleaner

Gun care clothUniversal Gun care cloth for all surfaces and each chemial.

The spezial fabric of the gun care cloth is neutral against each surfaces and materials and extra absorbent.

Gun CareHere you find all Products for gun care at a glance.

Ballistol Universal Oil Get to know Ballistol Universal Oil – proven since 1904.


Premium Gold gun stock oil is particularly suitable for medium shades and for individually mixing the colour of the wooden stock.




Details zur ProduktsicherheitVerantwortlicher Wirtschaftsakteur gemäß EU-Verordnung:

F.W. Klever GmbH
Hauptstraße 20
84168
Deutschland
info@ballistol.de


    • Heinrich N. wrote on 07.04.2016
    • Eignet sich sehr gut zum Mischen mit anderen Schaftol Ölen.

Your question about



Do you have questions about this product?
We advise you gladly.



Customers who bought this product bought also the following products:


Similar products:


Other products from the same category: